Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chov želvího mláděte

11. 4. 2008

Želvičky se ve vajíčků vyvíjejí na žloudkovém vaku 58 - 102 dnů (rod Testudo). Po vylíhnutí musíš želvičky držet v dostatečném vlhku, aby jejich váček sám zaplasknul. Až po vstřebání ji můžeš dát do terária. Pokud by byla na suchu, vznikly by problémy. Kvůli tomuto vaku nemusíš želvy hned krmit, čerpají z něho zásoby.

Želvičky jsou velké po vylíhnutí 3 - 4 cm.

líheň

Potrava: Stravu pro mladinké želvičky musíš nakrájet na malé kousky. Např. mrkev by určitě nechroupaly, to se totiž nechce ani dospělým želvám. Musíš jí nastrouhat, nejlépe na nejmenší kousky, co na struhadle jdou vytvořit. Byliny (mlíčí, jitrocel atd.) nejsou příliš tuhou stravou, takže není příliš nutné je krájet. Pokud to ale bude želvička vyžadovat, nezbyde Ti nic jiného, než trhat ty nejmenší listy nebo vzít nůž a nakrájet je na proužky.

Dospělí spolubydlící:
Krmení: Mláďata musíš krmit odděleně od jejich rodičů nebo jiných dospělých želv. Pokud bys to porušil, hrozilo by Tvému želvímu miminu ukousnutí hlavy apod.
Terárium: Je lepší, když rozdělíš terárium na dvě části, které budou rozděleny např. úkryty, květinou v kvetináči nebo vysokými okrasnými kameny. Každá polovina terária bude splňovat všechny nároky na chov. Na jedné straně budou bydlet rodiče a na druhé jejich potomci. Žárovka na vyhřívání stačí taky jenom jedna. Umisti ji např. v květináči pověšenou na dřívku uprostřed terária. Určitě znáš tuto metodu s hliněným květináčem a špalíčkem, na kterém kvetináč visí. Většinou žárovka svítí na jedné straně terária. Ty ji ale v tomto případě nedáš na tu stranu, ale doprostřed. Pod ní vyhřívací kameny, mezi kterými bude vyšší kámen nebo nap. rákos. Za kameny budou již zmiňované úkryty (každý vchodem do části terária tak, aby všechny úkryty sloužily pro určenou želvu) a další "hranice". Tzv. zeď bude protažena od vyhřivacích kamenů (od jedné stěny) k protější stěně terka.

terárium pro dvě želvy

Lampa je umístěna nad kameny.
Vlhkost: Pro vývoj krunýře potřebují mláďata dostatečnou vlhkost. V noci musí želvičky spát ve vlhkém koutku terárka, který je umístěn daleko od žárovky. Pokud do něho želva po večerním vyhřívání pod žárovkou nedoleze, přendej ji tam sám. Vlhčí se na každou noc a trochu přes den. Docílíš toho tak, že budeš podestýlku kropit vodou, zalévat konví, nebo si vymeješ láhev od pití s "dudlíkem" (uzavírání se vysouvá nahoru a po napití zase zpátky zasune, nakonec se láhev definitivně uzavře průhledným malým víčkem. V těchto láhvích je např. pití Jupík). Podestýlka nesmí být příliš mokrá, natož aby se topila v hladině vody. Zalévání si reguluj podle potřeby, protože každá jiná podestýlka udržuje vlhkost v jiném množství.
Sluneční paprsky: Malé želvičky potřebují pro celkově zdravý stav sluneční paprsky, stejně jako dospělé želvy. Jsou ale méně odolnější, takže je vystavuj slunci co možná nejvíce.
Venkovní výběh: Čerstvě vylíhlé želvičky neumisťuj hned do trávy. Mohly by chytti klíště, které by se z jejich miniaturního tělíčka těžce vyndávaly. Ven je nos v přepravkách, které budou ale dostatečně prostorné.

zase

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář